بازار لپ تاپ

ارتقای سیستم لپ تاپ به جای خرید

مشتریان ارتقای سیستم کامپیوترشان را به خرید کالای جدید ترجیح‌می‌دهند.

یکی از فروشندگان کامپیوتر که بخشی برای تعمیرات دارد، می‌گوید: «مشتری با لپ‌تاپ سه میلیونی که مدل پایینی دارد، آمده که لپ‌تاپ بهتری بردارد. لپ‌تاپ او corei ۳ بود و به لپ‌تاپ با مشخصات سی‌پی‌یو ۵ corei احتیاج داشت.

این مشتری برای لپ‌تاپ موردنظر باید بالای هفت‌میلیون هزینه‌کند، درصورتی‌که می‌تواند با دومیلیون دستگاه خودش را ارتقا دهد. در بخش کامپیوتر‌های رومیزی یا خانگی که دیگر ارتقا راحت‌تر است و خیلی کم پیش می‌آید که کسی کامپیوتر نو بخرد. از مشتری‌های من ۷۰‌درصد خواهان ارتقای سیستم هستند تا خرید، مگر کسی لپ‌تاپ یا کامپیوتر نداشته و قصد خرید داشته باشد.»

فروشنده دیگری می‌گوید: «با دو تا سه‌میلیون می‌توان سیستم سی‌پی‌یو و حافظه سیستم را ارتقا داد، درصورتی‌که الان برای یک لپ‌تاپ با پایین‌ترین مشخصات باید پنج تا شش‌میلیون تومان هزینه کرد.»

او اضافه می کند که قیمت یک مانیتور از ابتدای سال در سه مرحله؛ از سه‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان به چهارمیلیون و بعد پنج‌میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان رسیده است: «مانیتور دستگاهی نیست که بتوان آن را ارتقا داد، اما روند قیمتی اجناس به گونه‌ای است که اگر کسی امروز خرید نکند و فردا برای خرید بیاید، ضرر کرده است. هم قدرت خرید مردم به شدت افت کرده است و هم قیمت‌ها هفتگی بالا می‌رود. در چنین شرایطی مردم ترجیح‌می‌دهند وسیله کامپیوتری خود را ارتقا دهند تا اینکه جنس جدید بخرند، چراکه برای مثال یکی از مدل‌های لپ‌تاپ لنوو که سه‌سال پیش پنج‌میلیون قیمت داشت، الان به بالای ۱۵میلیون رسیده است.»

خریدی صورت نمی گیرد

فروشندگان می‌گویند که جنس قاچاق در بازار بسیار کم است و هیچ کمبودی هم برای پاسخ به تقاضای بازار نیست، اما خریدی صورت نمی‌گیرد.

یکی از این فروشندگان می‌گوید: «هیچ کمبودی در بازار نیست. هر مدل تبلت و لپ‌تاپ و هر تجهیزاتی که بخواهید من دارم، منتها مردم پول ندارند. قیمت‌ها غیرمنطقی بالا رفته است و جز کسانی که چاره‌ای جز خرید ندارند یا توان و قدرت خرید کالا را دارند، فروشی صورت نمی‌گیرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *