تولید کنندگان میکروپروسسور با طراحی مجدد و تنظیم همه قسمت های داخلی پردازنده ، دائماً محصولات خود را بهبود می بخشند. این تغییرات در سه دسته زیر قرار می گیرند:

تعمیرات اساسی میکرو معماری ، که در آن کلیه قسمت های CPU از ابتدا طراحی مجدد می شوند ، اغلب با استفاده از روش ها و تکنیک های جدید برای افزایش عملکرد CPU. این تغییرات به عنوان میکرو معماری CPU جدید معرفی می شوند.
اضافه کردن قسمت های جدید و / یا تغییر بخش های اصلی هسته CPU با هدف بهبود عملکرد پردازنده. این تغییرات به عنوان نسلهای اصلی ارائه شده است.
ترفندهای جزئی به هسته با هدف رفع عیب های موجود ، افزایش پایداری ریزپردازنده و / یا قابلیت اطمینان یا افزایش سایر خصوصیات CPU. این تغییرات به عنوان پله اصلی جدید طبقه بندی می شوند.
هر نسل هسته جدید یک یا چند ویژگی CPU موجود جدید را اضافه می کند ، یا بدون تغییر میکرو معماری اساسی بر مبنای CPU ، تغییر می دهد. در مرحله توسعه هر نسل هسته جدید ، هسته نامی منحصر به فرد ، به اصطلاح “رمز نام” داده می شود. در حالی که این نام در نقشه های راه شرکت ها و سایر اسناد پیش از راه اندازی استفاده می شود ، در اسناد محصول یا تبلیغات مربوط به عموم مردم ذکر نشده است. نام های رمزگذاری شده یا نام های اصلی هنوز به دلایل تاریخی توسط علاقه مندان به سخت افزار مورد استفاده قرار می گیرند ، و به دلیل این که ممکن است توصیفی بیش از نام خانوادگی باشد. برخی از خانواده های CPU ، مانند Celeron و Sempron ، نه تنها از چندین هسته اصلی ، بلکه چندین معماری کوچک نیز برخوردار هستند. استفاده از نام اصلی برای پردازنده های این خانواده ها و خانواده های مشابه ، درک بهتری در مورد ویژگی ها و عملکردهای CPU نسبت به نام خانواده دارد.