راهنمای خرید لپتاپ, مشخصات پردازنده

cpu

دو شرکت Intel و AMD کلیه پردازنده های لپ تاپ را تولید میکنند.CPU یا پردازنده مغز یک لپ تاپ میباشد .از انجایی که در لپتاپ های جدید پردازنده قابل ارتقا نمی باشد .در نتیجه برای انتخاب درست یک پردازنده باید مشخصات اصلی پردازنده را بشناسیم. برای انتخاب یک CPU مناسب المان هایی زیر را باید در نظر گرفت:

توجه: در صورت علاقه میتوانید بخاطر طولانی بودن متن کل مبحث این صفحه را در پایین همین صفحه به صورت فایل ویدیویی مشاهده کنید یا اگر احساس میکنید در مورد مباحث ابتدایی پردازنده اطلاعات کافی دارید میتوانید برای خرید خود با این لینک مستقیم به فروشگاه مراجعه کرده یا برای مشاهده تمام پردازنده ها براساس قدرت انها و انتخاب لپتاپ  بر اساس تفکیک پردازنده این لینک را مشاهده نمایید.

 

1- فرکانس :

فرکانس اولین و مهمترین مشخصه پردازنده می باشد . که برای انتخاب یک CPU مناسب ملاک قرار میدهیم. در CPU دو یا سه سرعت کاری(CPU نسل 10 سه سرعته است) وجود دارد. سرعت نهایی (TURBO BUSS) برای ما ملاک میباشد. البته در انتخاب های دستگاهای تخصصی توان مصرفی CPU رو هم باید مد نظر قرار داد.

مشخصات پردازنده

 

2-تعداد هسته و نخ:

یکی دیگر از فاکتور های مهم مشخصات پردازنده تعداد هسته های آن میباشد و معنای تعداد CPU های قرار داده شده در یک CPU می باشد.  هر CPU لپ تاپ دارای 1 یا 2 یا 4 یا 6 هسته میباشد. این تعداد به معنای تعداد پردازش های همزمانی است که در یک لحظه CPU به طور واقعی میتواند پردازش کند . و نخ به معنای تعداد همزمان سازی است که یک هسته میتواند در یک لحظه انجام دهد .عموما هر هسته توانایی اجرای 2نخ را دارا میباشد. پس یک CPU میتواند 1 یا 2 یا 4 یا 8 یا 12 … نخ(TREAD) را داشته باشد. در اینجا متوجه میشویم که نام های I3 I5 I7 فقط یک نام هستند و ربطی به تعداد هسته یا نخ CPU ندارند.

 

مشخصات پردازنده

3-کش یا حافظه پنهان:

یکی دیگر از مشخصات مهم پردازنده حافظه کش می باشد .به علت اینکه سرعت پردازش CPU خیلی بالاتر از هارد و رم میباشد . اگر قرار باشد یک CPU مستقیم اطلاعات را از رم و هارد بخاند مدت زمان زیادی بیکار خواهد بود . این باعث پایین امدن کارایی آن میشود. حافظه کش برای هر CPU قرار داده شد که سرعت انتقال بسیار بالاتری نسبت به رم را دارا میباشد. هر چقدر حافظه کش بزرگتر باشد کارایی  CPU بالاتر میباشد. در کل تا به امروز 4 نوع کش برای CPU های لپتاپ بکار رفته است L1,L2,L3,L4 .که در این حالت L1 از L2 و L2 از L3 و L3 از L4 سرعت بالاتری دارد. عموما ما در بازار یکCPU را با سطح L3 یا L4 کش ان میشناسیم که از همه بزرگتر است. اما حداکثر کارایی را L1 کش یک CPU و نحوه بلوک بندی ان مشخص میکند .

 

مشخصات پردازنده

مشخصات پردازنده

توان مصرفی :

ارجعیت کمتری نسبت به موارد قبلی دارد .اما در CPU های هم قدرت وسرعت CPU کم توانترروانتخاب میکنیم . هرچقدر توان مصرف CPU کمتر باشد با باطری های همسان دستگاهی که CPU کم مصرف تری دارد شارژ کمتری مصرف میکند.

 

=

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *